Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Unutrašnje tržište, poljoprivreda i ribarstvo". Rad ima 10 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Ako tekst koji se nalazi ispod nije čitljiv (sadrži kukice, znakove pitanja ili nečitljive karaktere), molimo Vas, prijavite to ovde.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati ovde.
Sadržaj
UVOD 1
1. UNUTRAŠNJE TRŽIŠTE 2
1.1. Osnovna načela 2
2. POLJOPRIVREDA 4
2.1. Subvencije u poljoprivredi 5
2.2. Premije 5
3.RIBARSTVO 6
3.1 Definicije i instrumenti Zajedničke ribarske politike 6
3.2 Akcijski plan za ribarstvo u Sredozemlju 8
Zaključak 9
LITERATURA 10
UVOD
Unutrašnje tržište predstavlja srž današnje Europske unije, a osnovno njegovo obeležje je ukidanje granicaa slobodnom kretanju roba, ljudi, usluga i kapitala.
Poljoprivreda, kao i trgovina poljoprivrednim proizvodima, takođe, predstavlja važan privredni segment zajedničkog tržišta. položaj agrara je veoma značajan za sve zemlje savremenog sveta. Značaj poljoprivrede za sve zemlje, a posebno za razvijene zemlje vidljiv je iz činjenice da je GAT kao privremeni sporazum o carinama i trgovini funkcionisao pedesetak godina, a razlog njegovog tako dugog funkcionisanja je neslaganje najmoćnijih zemalja oko liberalizacije trgovine poljoprivrednim proizvodima.
Osnova agrarne polite u zemljama EU je: državni intervencionizam i agrarni protekcionizam. Zemlje EU i druge razvijene zemlje veoma visoko subvencionišu poljoprivrednu proizvodnju.
Iako je Zajednička ribarska politika (CFP) usvojena 1983. godine, prve zajedničke mere u ribarskom sektoru donesene su sedamdesetih godina prošlog veka. Njima su postavljena pravila za pristup ribarskim područjima i tržištima država članica Unije. CFP je 1992. godine doživela prvu reviziju, kojom su regulisana pravila o kontroli broja ribarskih brodova i tehničke mere za sprečavanje prevelikog ulova ribe. U dvadeset godina primene CFP-a ostvareni su pozitivni rezultati, ali pojavili su se i negativni efekti (npr. preterani izlov), pa je bila potrebna naknadna revizija.
UNUTRAŠNJE TRŽIŠTE
Unutrašnje tržište predstavlja srž današnje Evropske unije, a osnovno njegovo obeležje je ukidanje garnica slobodnom kretanju roba, ljudi usluga i kapitala.
1.1.Osnovna načela
Shodno tom načelu zabranjeno je uvoznu robu tretirati drugačije od domaće. U presudama Suda EZ primena tog načela je znatno proširena te su uključeni i drugi kriteriji, poput jednakosti polova.
Temeljne slobode
Ograničenja su moguća iz razloga:
- javnog morala,
- javnog reda
- javne sigurnosti,
- zaštite zdravlja ljudi, životinja i biljaka,
- zaštite nacionalnog blaga, umetničke ili istorijske ili arheološke vrednosti, te
- zaštite industrijskog i trgovačkog vlasništva.
Sloboda kretanja roba nastavlja se na:
ukidanje carina i porezai s ekvivalentnim učinkom uspostavljanjem carinske unije 1968. godine, te ukidanje količinskih ograničenja trgovine (kvota) i mera s ekvivalentnim učinkom 1969. i 1974. godine za poljoprivedne proizvode.
Nakon što su ukinute carine i kvote, stvaranje uslova za potpuno slobodno kretanje roba predstavljalo je pravi izazov. Naime, različiti nacionalni standardi i pravila, poreske politike, odnosno "netarifne granice trgovini", sprečavali su slobodno kretanje roba jer su u nekim slučajevima imali učinak jednak carinama, kvotama i sličnim uvoznim ograničenjima kakva su postojala pre stvaranja carinske unije. Stoga je bilo neophodno doneti zajednička pravila za kvalitete proizvoda imajući u vidu potrebu zaštite potrošača.
...
-------------------- CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU.---------------------
MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL:
maturski.org Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.maturski.org, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!